Krucjata prawicy, czyli „po trupach do celu”

Nic tak nie łączy Polaków, jak wspólny wróg. Pokazały to wojny na przestrzeni wieków. Pokazały to klęski żywiołowe, jak chociażby wielka powódź z 1997 roku. Pokazały to też ostatnie wybory, gdzie miana Wroga Publicznego nr 1 dorobiła się ówczesna władza.

Tym bardziej bezprecedensowym zjawiskiem jest istnienie w Polsce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – akcji, wydawałoby się jednoznacznie pozytywnej, dobrej i szlachetnej, będącej jakby ponad wszelkimi podziałami; apolitycznej, obojętnej światopoglądowo, czy religijnie – akcji, która łączy Polaków, choć nie jest ich wrogiem.

WOŚP to wielki społeczny ruch dobroczynny, który raz w roku zamienia szare styczniowe ulice w festiwal wspaniałości ludzkich serc. WOŚP, to setki tysięcy wolontariuszy z puszkami, gwiazdy telewizji, filmu, teatru, muzyki i sportu, politycy, urzędnicy, policjanci, wojskowi, strażacy, lekarze, harcerze, murarze i grabarze biorący udział w gigantycznych imprezach w miastach w Polsce i na całym świecie oraz w licznych studiach telewizyjnych i radiowych. Wszyscy tego jednego dnia zdają się mówić ludzkim głosem bardziej, niż w wigilijny wieczór i łączą siły dla wyższego celu – by pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.

WOŚP to w końcu miliony Polaków przekazujących potrzebującym tyle, ile mogą – od kilku złotych, po wielkie sumy. To setki milionów złotych zebranych przez te wszystkie lata i tysiące uratowanych dzięki nim istnień ludzkich.

WOŚP łączy Polaków… i dlatego właśnie tak bardzo ich dzieli.

Dzieli nas wszystkich również raptem kilka godzin od wydarzenia, które jest największą tego typu imprezą charytatywną na świecie. WOŚP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek w kraju i za granicą. W 2013 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otrzymała miano najsilniejszej polskiej marki – według Brand Asset™ Valuator, największego na świecie badania kondycji marek.

„Marka WOŚP osiągnęła bardzo wysokie rezultaty we wszystkich badanych kategoriach – zarówno pod względem wyróżnialności, adekwatności, szacunku jak i wiedzy. Dzięki powyższym fundacji został przyznany archetyp wojownika, co sprowadza się do tego, że jej najsilniejsze cechy to m.in. marka zdrowa, wyjątkowa, z osiągnięciami, odpowiedzialna społecznie, najlepsza czy przyjazna.” możemy przeczytać w raporcie.

A jednak obecna władza nienawidzi WOŚP i robi wszystko, by ją zniszczyć. Dlaczego?

Oficjalnie dlatego, że Owsiak będący jej założycielem i twarzą poparł instytucję eutanazji, jako ostatecznej formy miłosierdzia dla najbardziej cierpiących… co stoi w sprzeczności z nauczaniem kościoła. Oficjalnie dlatego, że zarzuca się mu niegospodarność w dysponowaniu środkami. Oficjalnie dlatego, że obecna władza dostrzega niesprawiedliwość z jaką faworyzowana jest WOŚP podczas organizacji swojej styczniowej cyklicznej imprezy w kontekście innych akcji charytatywnych. Oficjalnie za to, że rzekomo z pieniędzy zebranych z puszek organizowany jest znienawidzony Przystanek Woodstock, który według katolickiej prawicy jest igrzyskiem rozpasania i rozwiązłości tak sprzecznej z naukami kościoła.

A nieoficjalnie?

PiS nienawidzi WOŚP i Owsiaka za niepoddańczy stosunek właśnie do kościoła. Za jego popularność i sukcesy i właśnie za to, że ma niezwykłą zdolność łączenia Polaków. A wszystko, co łączy Polaków podważa fundamenty istnienia PiS, które istnieje wyłącznie dzięki podziałom.

Nieoficjalnie powodem jest również konkurencja, jaką jest WOŚP dla kościelnego Caritasu. Nikt przecież nie zajmie się setkami milionów złotych lepiej, niż kościół.

Dla obecnej władzy nie ma znaczenia, że WOŚP to tysiące uratowanych istnień ludzkich i kolejne tysiące żyjące w zdrowiu i szczęściu. Obecna władza ma w dupie wszystko i niszczy wszystko, co nie pomaga w utrzymaniu jej istnienia.

Czy Polacy powinni zbierać pieniądze na ulicy, by życie ludzkie było skutecznie ratowane w polskich szpitalach? Oczywiście, że nie. W końcu na coś płacimy haracz zwany ZUSem zdrowotnym!! Jednak żadnej władzy jak dotąd nie udało się to, co udało się właśnie WOŚP i chociażby z tego powodu jej istnienie zdaje się na dzisiaj konieczne.

Przewrotnie rzecz ujmując – byłbym szczęśliwy, gdyby WOŚP mogła przestać istnieć… Znaczyłoby to, że żyjemy w kraju dobrobytu, gdzie szpitale są doskonale wyposażone, lekarze i społeczeństwo doskonale wyedukowane w kwestiach niesienia pomocy i świadomości zagrożeń. Gdzie niemowlęta leczone są najnowszym sprzętem i najnowszymi metodami, a służba zdrowia zajmuje się godnie każdym pacjentem.

A jak jest? Każdy wie, jak jest. ZUS płacimy, bo musimy, a i tak każdy kto może płaci za leczenie prywatnie. A jak nie może to gnije latami w kolejkach albo zdycha z bezsilności.

 

Kilka słów o WOŚP

Dla większości Polaków WOŚP to styczniowy finał. Jest jednak zgoła inaczej… Finał to feta, to impreza wieńcząca całoroczną pracę nad zbiórką środków i ich rozdysponowaniem.

A zatem kilka faktów… No więc WOŚP, to:

Ponad 590 mln PLN wydane dotąd na sprzęt medyczny pracujący w szpitalach w całej Polsce.
ponad 30 tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych przekazanych szpitalom. Oznacza to, że statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają 4 urządzenia kupione przez WOŚP.
4 500 000 noworodków przebadanych na okoliczność wad słuchu. WOŚP dzięki zakupionemu sprzętowi bada niemalże 100% populacji noworodków!
219 oddziałów neonatologicznych wyposażonych w 457 urządzeń Infant Flow! To najlepszy wynik w Europie!
18 centrów leczenia retinopatii, i uratowany wzrok 7 032 wcześniakom.
2978 osobistych pomp insulinowych rozdanych najmłodszym dzieciom. Dzięki temu Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym tak powszechnie leczy się cukrzycę u dzieci pompami.|
Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą – kupionych zostało 755 pomp.
220 półautomatycznych defibrylatorów kupionych dzięki środkom zebranym w ramach 1% podatku dochodowego za lata 2005 i 2006. Sprzęt ten został rozdany do miejsc publicznych w całej Polsce!
8500 osób nauczonych udzielania pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu!
6 ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny.

 

Zarzuty

Pomimo spektakularnych sukcesów dostrzeganych i docenianych na całym świecie, WOŚP od lat znajduje się pod ciężkim ostrzałem prawicy… Czasami zarzuty są lekkie, a czasami ciężkie.

W typowym orężu PiSowskich zagrywek niszczenia przeciwnika jest wyciąganie agenturalnej przeszłości rodziców obiektu atakowanego lub próba podważenia jego uczciwości, czy czystości intencji.

Odnosić się do zarzutów można godzinami. Tylko czy warto? Czy jest sens odpowiadać na zarzuty niepoparte dowodami? Owsiak, choć nazywany hieną i wampirem przez większość lat milczał, nie odpowiadając nawet na najbardziej podłe zarzuty. Tylko raz pękł, czemu dał wyraz podczas jednej z konferencji prasowych zaraz po zakończeniu Finału:

 

WOŚP, jako instytucja pożytku publicznego prowadzi transparentne księgi i jest zobligowana do ujawniania wszelkich przepływów finansowych i rozliczania się z każdej zebranej złotówki.

Przy tak ogromnych kwotach WOŚP jest stale prześwietlana przez Urzędy Skarbowe, Urzędy Kontroli Skarbowej (policja skarbowa), a nawet przez MSWiA (rozliczenie finałów) oraz MPiPS (sprawozdania finansowe fundacji).

Przez tyle lat żadna z instytucji państwowych, również za rządów PiS w latach 2006-2007 nie zdołała udowodnić WOŚP niczego, co mogłoby podważyć jej uczciwość. Nawet Matka Kurka (Piotr Wielgucki) przegrał proces o zniesławienie, co nie przeszkodziło prawicy otrąbić jego zwycięstwo nad Owsiakiem.

Czytałem to (i tak prymitywne i mierne) uzasadnienie wyroku sądu i muszę przyznać, że tylko prawica zdolna jest do tak absurdalnego interpretowania tekstu. Pozwany za użycie konkretnych określeń względem Owsiaka miał zgodnie z wyrokiem zapłacić karę w wysokości 5000zł. Jest więc winny pomówienia. Nie przeszkadza to jednak zwolennikom PiS wyciągnąć kilka zdań z kontekstu i obwieścić światu, że Owsiak jest winny i defraudował!

Dla przykładu… W ramach obrony Wielgucki powoływał się na sprawozdania finansowe WOŚP. Tak, Wielgucki opierał swoje dochodzenie na prawdziwych sprawozdaniach finansowych WOŚP, ale mylnie je interpretował, o czym w uzasadnieniu nie ma już mowy. Nie tylko mylił rok kalendarzowy z rokiem obrachunkowym (przez co okres zbiórki pieniędzy nie pokrywał się z okresem ich wydatkowania), ale również zestawiał wpływy z kwotami przeznaczonymi wyłącznie na zakup sprzętu, a WOŚP przeznacza środki również na inne cele statutowe.

W uzasadnieniu możemy znaleźć takie na przykład omówienie konieczności udowadniania ferowanych oskarżeń, czy celów przeznaczania środków ze zbiórek:

  1. W kwestii konieczności posiadanych dowodów na formułowane przez Wielguckiego oskarżenia:

„(…) Nie sposób zresztą realnie wymagać, aby jakakolwiek osoba, pisząca artykuł była zobowiązana do gromadzenia dokumentacji, poświadczającej każde sformułowanie, w tym wynikające z posiadanej wiedzy ogólnej. Podkreślić trzeba, iż Piotr Wielgucki, składając wyjaśnienia, na uzasadnienie swoich twierdzeń, tez i ocen praktycznie zawsze przedstawiał dowody, przeważnie w formie wydruków z Internetu.”

Innymi słowy – możesz pisać, co chcesz, jeżeli formułujesz swoje tezy na podstawie tzw. wiedzy ogólnej i jeżeli masz wydruki z internetu.

2. Organizowanie Przystanku Woodstock z pieniędzy zebranej podczas Finału

Czy kwoty z tzw. puszek są przekazywane na Przystanek Woodstock? 

Zastrzeżenia budziły również interpretacje Jerzego Owsiaka, związane z przekazywania jakichkolwiek kwot uzyskanych ze zbiórki publicznej (tzw. ,,puszki”) na organizację przystanku Woodstock, podczas gdy oskarżony wykazał, iż odsetki z kapitału, pochodzącego właśnie ze zbiórki, na taki cel były przeznaczane. Nawet świadek Dorota Pilarska wskazała natomiast, iż na delegacje pracowników fundacji, wysyłanych na Przystanek Woodstock, środki pochodziły z takiego źródła.

Innymi słowy – jeżeli sąd nie widzi różnicy pomiędzy pieniędzmi z puszek, a pieniędzmi z odsetek z kapitału pozyskanego podczas finału, to sąd powinien zająć się działalnością inną niż ta zawiązana z myśleniem, a tym bardziej ferowaniem wyroków.

 

Prawica

Żyjemy w kraju, w którym (przynajmniej teoretycznie) człowiek jest tak długo niewinny, jak długo nie udowodni mu się winy.

Póki co nikt Owsiakowi nie postawił żadnych zarzutów, które zakończyłyby się prawomocnym wyrokiem sądu, co jednak nie przeszkadza takim ludziom, jak Stasiu Pięta, czy Krysia Pawłowicz wygłaszać następujące treści:

Stanisław Pięta @stpieta
@JNizinkiewicz @DziennikPL Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby.

„Ja nigdy nie dałam i nie dam choćby grosza na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeśli nie chcecie, aby wasze pieniądze szły na tarzanie się w błocie, na festiwal nienawiści względem Kościoła i katolików, na tą demoralizację, to nie wspierajcie WOŚP” – apeluje na Fronda.pl posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz.

 

Konkluzja

Tak już mam, że jak PiS czegoś nienawidzi, to zazwyczaj okazuje się to czymś, co ja szanuję niezwykle. Podobnie jest i w tym przypadku i wiem, że nie jestem w tej kwestii osamotniony.

Choć PiS zrobiło wszystko, by WOŚP w tym roku zmarginalizować, odcinając orkiestrę od mediów i zastraszając służby i urzędników, to mam wielką nadzieję, że w ludziach wzbudzi ten fakt jeszcze większa motywację, by pomagać… pomimo przeciwieństw.

PiS może zniszczyć przychylność państwa, ale nie zdoła zniszczyć altruizmu Polaków. PiS może trzymać za mordę media i urzędy, ale nie zdoła zamknąć ust ludziom o otwartych sercach i umysłach.

Wierzę w to, że jutro, 10.01.2016 roku, miliony Polaków wyjdą na ulicę i dadzą z siebie jeszcze więcej, niż rok wcześniej. Na pohybel skurwysynom i dla dobra najbardziej potrzebujących!

I będę dawał na Orkiestrę do końca świata i o jeden dzień dłużej! Będę dawał tak długo, jak długo nikt nie udowodni w sądzie, że Owsiak to złodziej. Gdyby tak się stało, pierwszy rzucę kamieniem!

Teraz jednak będę dla niego tarczą, bo nawet PiS nie zdołał tak wiele zburzyć w całym okresie swojego istnienia, jak wiele Owsiak zdołał zbudować i stworzyć.

 

Materiały Źródłowe:

Uzasadnienie wyroku sądu – http://kontrowersje.net/foto/uzasadnie3.pdf
Sprawozdania finansowe WOŚP – http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczenia_finansowe

Bartosz Bodnar

Bartosz Bodnar

Redaktor Bezczelny

Humanista. Kapitalista. Ateista. Od lat związany z biznesem, reklamą, marketingiem i Public Relations. Entuzjasta nowych technologii i zdrowego trybu życia. Miłośnik zwierząt. Sportowiec-amator. Pragmatyk, przeciwnik kościoła katolickiego i innych sekt. Wolnościowiec.

[et_pb_dpfullwidth_blog admin_label=”Potfolio Bartek” title=”Bartosz Bodnar – wszystkie teksty” fullwidth=”on” include_categories=”19″ show_title=”on” lightbox=”off” custom_url=”off” show_date=”on” show_excerpt=”off” arrow_placement=”on” background_layout=”light” auto=”on” auto_speed=”3000″ saved_tabs=”all”] [/et_pb_dpfullwidth_blog]
[et_pb_dpfilterable_blog admin_label=”DP Filterable Blog” fullwidth=”off” include_categories=”7,4,6″ show_title=”on” lightbox=”off” custom_url=”off” show_categories=”on” show_date=”off” show_excerpt=”off” show_more=”off” show_pagination=”off” background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_dpfilterable_blog]
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!